Menu

książkowo

cynamonitrusia

Pisanie polega na usunięciu wszystkiego, co zbędne, i  nadaniu temu, co zostało, właściwego rytmu.

Mariusz Szczygieł, GW

cynamonitrusia

Jestem przekonany, że rolą literatury jest tylko wywoływanie pewnych obrazów, które sytuują się pomiędzy jawą i snem. I próbuję zbudować taki porządek, który by łączył to, co wyobrażone, z tym, co przeżyte.

Jakub Kornhauser w rozmowie z Violettą Szostak, DF, Surrealista na rowerze

Niewiele przecież trzeba słów, żeby zamknąć w nich nasze przeznaczenie.

cynamonitrusia

Chyba nigdy dotkliwiej nie odczuwałem, jakim brzemieniem mogą być te wszystkie słowa, których tak pełno się w sobie nosi. Nagle pierzchają przed tobą, kryją się, wymawiają ci posłuszeństwo, zostawiając cię jedynie z tym twoim lękiem, z twoim drżeniem pisklęcia, które co dopiero opuściwszy skorupkę, nie wie jeszcze, że jest już na świecie.

Wiesław Myśliwski, Widnokrąg

widnokrag

Niewiele przecież trzeba słów, żeby zamknąć w nich nasze przeznaczenie. I, być może, ze wszystkich słów tylko te niedokończone są jak  ziarna, kiełkują, rosną.

To książka, która sama się czyta, wystarczy ją otworzyć.

Konstelacje liter Pamuka

cynamonitrusia

Obserwowanie miejskich widoków to umiejętność łączenia obrazów z uczuciami. Robienie tego z wprawą i szczerością oznacza angażowanie wszystkich uczuć: smutku, żalu, melancholii, ale również szczęścia, radości życia i optymizmu.

Jeśli nauczyliśmy się tak właśnie patrzeć na miasto i żyliśmy w nim dość długo, by wzbogacić jego perspektywę o nasze najprawdziwsze i najgłębsze uczucia, po jakimś czasie – jak piosenka przypominająca o utraconej miłości – poszczególne ulice, obrazy i widoki będą nam przywoływać na myśl różne stany duszy.

Orhan Pamuk, Stambuł. Wspomnienia i miasto

Pamuk_Stambul

Bardzo piękna książka - cała, ale najbardziej podobało mi się jej zakończenie. Ostatnie zdanie. Żeby jednak poczuć jego moc trzeba najpierw porozkoszować się całą tą niespieszną biograficzną opowieścią o Stambule. 

Kanada

cynamonitrusia

Ostatecznie tylko tym może się różnić mieszkanie w jednym miejscu na ziemi od mieszkania w innym – tym, jak myślisz o ludziach, i tym, co powoduje, że myślisz właśnie tak.

Richard Ford, Kanada

ford_kanada

Pomimo dramatycznych wydarzeń akcja powieści toczy się bardzo niespiesznie. Wlecze się w hipnotyzujący czytelnika sposób.

© książkowo
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci